2012/2013: Evropská liga
Plzeň se se štěstím probojovala do Evropské ligy. Cestou bez větších problémů přehrála Rustavi i Ruch Chorzów, ale proti belgickému Lokerenu musela bojovat do posledních vteřin. V základní skupině se bezpečně zajistila postup do jarních bojů, když v závěrečném souboji porazila i Atlético Madrid - vítěze předchozího ročníku. V jarní části nejdříve Plzeň dvakrát porazila silnou Neapol, aby jí posléze stopku vystavil turecký Fenerbahce.
Evropská Liga - vyřazovací fáze
Smáznout jednogólové manko znamenalo vstřelit alespoň jeden gól. S tímto cílem se jelo do Turecka. Místo typického bouřlivého prostředí čekal na oba týmy prázdný stadion, kvůli předchozím problémům s ”fanoušky“. Jediný střelec předchozího utkání (Webo) nebyl ani na lavičce. Plzeňáci nastoupili v nejsilnější sestavě připraveni předvést svojí kvalitní hru a vyválčit postup.
Dvojutkání o postup do čtvrtfinále začínala Plzeň tentokrát na domácím stadionu, kde přivítala tureckého soupeře. Před dvěma lety nás vyřadil jiný istanbulský tým (Besiktas), takže jsme měli Turkům co vracet. Fenerbahce nemělo takové zvučné jméno jako ostatní soupeři v této fázi (Chelsea …), ale od prvních minut bylo patrné, že to nebudeme mít lehké.
Italové se chtěli v odvetě pokusit o malý zázrak, ale už jejich sestava, bez hlavních hvězd ukazovala, že sami moc nevěří. Plzeň zase nechtěla nic podcenit, a chtěla si užít nekomplikovaný postup. Ani za mrazivého počasí bylo opět vyprodáno, a diváci se těšili na pěkný fotbal, a poletující sníh nikomu nevadil.
Na Plzeň čekal v tomto kole přední tým italské ligy, ale v této fázi Evropské ligy už není lehkých soupeřů. Italská liga už začala jarní fázi, Plzeň byla ještě nerozehraná. O zimní pauze nás posílili Tecl a Kovařík, který se dostal na plac hned od první minuty. Italové naopak některé hráče šetřili (Cannavaro, Hamšík), nicméně nejlepší střelec Cavani byl připravený rozšířit svojí sbírku zásahů.
Evropská Liga - základní skupina
Poslední zápas ve skupině a do Plzně zavítal slavný host ze Španělska, aktuálně druhý tým španělské ligy. Oba týmy už měly jistou účast v jarní fázi, takže se dal čekat fotbal bez nervů. Španělé opět nepřivezli nejsilnější sestavu (Falcao …), zato Plzeňáci si chtěli užít poslední zápas roku v plné síle. I diváci byli natěšení, stadion byl samozřejmě vyprodaný dlouho dopředu.
V prvním zápase Plzeň Coimbru přejela, i když v poločase prohrávala 0:1. V téhle odvetě se už ale bojovalo o jistotu postupu (Plzeň), nebo o uchování postupových nadějí (Coimbra). Takže obraz hry byl přeci jen trochu jiný.
V prvním zápase ukázal soupeř svojí kvalitu, vedl a měl další šance na skórování. I když dohrával o deseti, do poslední minuty se rval o body. Dalo se tedy čekat, že ani odveta nebude lehký úkol.
První zápas s Coimbrou ukázal, že to by měl být soupeř k poražení. Atletico bylo zase favoritem na vítěze skupiny, což se zatím potvrzovalo. Tento zápas měl být tedy mezi celky usilujícími o druhé postupové místo.
Druhý zápas skupiny zavedl Plzeň na španělskou půdu, a to rovnou k loňskému vítězi Evropské ligy. Přední tým španělské ligy nenastoupil v nejsilnější sestavě, hlavně na hrotu nenastoupil zraněný střelec Falcao, v plzeňské sestavě zase chyběl také zraněný Horvát.
První zápas ve skupině přivedl do Plzně neznámý portugalský tým. Plzeň ale na vítěze portugalského poháru vlítla hned od prvních minut a k ničemu je nepouštěla. Sami jsme si sice nevypracovali vážnější gólovou šanci, ale míč byl stále na našich kopačkách a tak se zdálo, že vstřelení branky je jen otázkou času. O to větší šok přinesla 19. minuta. Rychlou akci po levé straně předvedl Cissé, ten poslal míč napříč vápnem, kde se po nedomluvě Kozáčika s Procházkou dostal k volnému Eduardovi, a ten měl před sebou jednoduchý úkol.
Evropská Liga - kvalifikace
Po úvodní prohře 1:2 bylo jasné, že Plzeň musí k postupu vstřelit alespoň jednu branku. A hráči na atom začali pracovat od prvních minut. Aktivní v zakončení byl především Bakoš, jeho střela v 5. minutě šla jen těsně kolem tyče. To bylo ale na dlouhé minuty vše, protože snahu o skórování brzdila řada nepřesností. A také si hráči museli dávat pozor směrem dozadu, inkasovaný gól by rozhodně postup nepřiblížil.
Do Bruselu se vydali plzeňští vybojovat dobrý výsledek pro odvetu, pokud možno vyhrát a tím si prodloužit skvělou bilanci v evropských předkolech. Zatím to bylo 10 zápasů znamenajících 10 výher. V bráně se poprvé představil Kozáčik, jelikož Bolkovi se v posledních zápasech (hlavně v lize) moc nedařilo.
V prvním zápase to Plzeň měla těžké, i když byla opticky lepší, tak se jí povedlo prosadit až v poslední desetiminutovce. Čekal se tedy opět boj, který nejspíš rozhodně první vstřelená branka.
V dalším boji o Evropskou ligu vyrazila Plzeň na neznámého polského soupeře. Ten ale nehrál vůbec špatně a byl rozhodně vyrovnaným soupeřem. Snažil se vycházet ze zajištěné obrany, což se mu i dařilo, jelikož se plzeňští v prvním poločase nedostali do žádné velké šance. Míč jsme sice měli častěji na svých kopačkách, ale to bylo tak vše. Chyběla finální fáze zakončená přesnou střelou.
Po úvodním utkání držela postupové karty v rukách Plzeň, ale soupeř před týdnem dokázal, že také dokáže být nebezpečný. Natěšený plný stadion se těšil na pěkný fotbal a postup, s ničím jiným se nepočítalo.
Plzeňští nastoupili k prvnímu zápasu sice zodpovědně, ale brali ho spíše jako další z přípravných zápasů. Po minulých zápasech v Lize mistrů s předními evropskými týmy neměl být gruzínský tým větší překážkou. Sestava Plzně se ale oproti loňské sezóně přeci jen trochu změnila (Bolek, Ševinský, Darida, Fillo, Malakjan, na hrotu Ďuriš místo vykartovaného Bakoše), takže se čekalo, jak vlastně samotný zápas bude vypadat.